Bacak semptomlarının şişmesi

Kardiyovasküler hastalıklar çokSıklıkla, en sık ölüm nedenleridir. Her yıl gençlerde ve kırsal bölgelerde yaşayan kişilerde kardiyovasküler patolojilerin görülme yüzdesi artmaktadır.

Kardiyovasküler hastalıklar, hastalıkların bir kompleksini içerir, ayrı bir grupta alt ekstremitelerin damarlarının ayırt edici patolojisi olabilir.

Bacaklarda vasküler hastalıkların başlıca nedenleri

İrrasyonel beslenme. Kızarmış ve yağlı yiyecekler çok yemek. Yanlış beslenme, yüksek miktarda kolesterol içeren yiyecekler yemek.

  1. Diabetes mellitus
  2. Yaş özellikleri. Yıllar içinde, alt ekstremite damarlarının hastalıkları gelişme riski büyük ölçüde artmaktadır.
  3. Kalıtım.
  4. Obezite. Fazla kilo tüm vücut üzerinde bir yüktür, bacakların damarları bir istisna değildir.
  5. Nikotin sonucu. Nikotin, vasküler sistemi olumsuz etkiler, dolaşım sisteminde bir enflamatuar süreci provoke edebilir.
  6. Sık stres, psikolojik aşırı zorlama.
İçindekiler ↑

Alt ekstremitelerde vasküler hastalıkların sınıflandırılması

• Ateroskleroz
• Endarterit
• Varisli Damarlar
• Damar tıkanıklığı
• Derin damarların tıkanması
• Tromboflebit

Yakın zamana kadar, hastalıklar ile ilgiliayaklarının üzerinde uzun süreli kalmak ile ilişkili bir meslek - Böyle sporcular, işçiler, makine operatörleri, satıcılar, milis olarak insanların belirli gruplar halinde sık alt ekstremitelerde patolojik durumlar,. Ancak, günümüzde hastalığın daha yaygın ve daha sık yüzünden meslek ve yaşam tarzı bacaklarına minimal yük geçiren insanların arasında yer alıyor.

Bacak damarlarının yok edici hastalıkları arasındadır.Kendiniz ateroskleroz gibi bir hastalık. Duvarlarında kolesterol plaklarının oluşumu nedeniyle kan damarlarının tıkanmasının olduğu bir durumdur. Hastalığın ilerlemesi ile, damarın lümeni bir kolesterik plak ile tamamen kapatılana kadar, damarın lümeni daha az olur. Damarın lümenindeki azalmanın bir sonucu olarak, kan akımı bozulur. Obliteratif hastalık kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Sinyal verebilecek semptomlarateroskleroz gelişimi yürüme sırasında buzağı kaslarında bir ağrı ve merdiven çıkarken ya da fiziksel efor, kasıklık, kuru kangren gelişimi yaparken elde edilen kazançtır. Hastalık, bozulmuş yağ metabolizmasının arka planına karşı gelişir ve koroner kalp hastalığının gelişiminin temel nedenidir.

Alt ekstremitelerin endarteritinin yok edilmesi

Endarteritis - var olduğu bir hastalıkEklem duvarlarının yapısındaki ihlaller, damar lümeninin daralmasına ve dokuların kan akışında azalmaya neden olur. Bu patolojinin semptomları: topallık, yürüme sırasında ağrı, alt ekstremitelerde yorgunluk, bacaklarda karıncalanma ve uyuşukluk, bacakların deride kaplanması, kuruluk ve ödem, trofik ülserler.

Hastalığın kesin nedeni açık değil, Bununla birlikte, bu hastalığın gelişiminin nikotin etkisinin büyük bir etkisi olduğu belirtilmektedir.. Sigara içmek çoğu zaman bu rahatsızlıktan muzdariptir. Risk faktörleri, vücudun çeşitli hastalıkların etkisine kolayca duyarlı olduğu postoperatif dönemi içerir.

Obliterating arteritis bir hastalıktır.neredeyse sadece erkeklerde görülür, kadınlarda çok nadirdir. Patolojinin ilerlemesi ve uygun tedavinin olmaması ile hastalık alt ekstremitelerin ampütasyonuna neden olabilir. Arterit genellikle 20-40 yaşlarında ortaya çıkar, patolojik süreç ayakların ve alt bacakların damarlarını geçirir, oysa yok edici hastalık çoğu durumda büyük damarları etkiler.

Alt ekstremite varisleri

Varisli damarlar -Bu, damarların esnekliğini, esnekliğini azaltır. Zamanla, damarlar gerilir ve deforme olur. Patolojik süreç, venöz sistemin valflerinin yanlış çalışmasının arka planına karşı gerçekleşir ve tersine bir kan akışına yol açar. Böyle bir durum, kalıtsal kusurların sonucunun yanı sıra, valflerin yokluğunun veya hasarının arka planında da meydana gelebilir. Ters kan atmalarının bir sonucu olarak, kanla birlikte lokal bir taşma ve bunun sonucunda genişlemeleri vardır. Hastalık yavaş bir seyir ile karakterize edilir, hastalık belirtileri yıllar boyunca tahakkuk eder.

Varisli damarların belirtileri nelerdir?damarların genişlemesi? Her şeyden önce, hastanın bacaklarında ağırlık hissi, alt ekstremitelerin yorgunluğu gözlenir, görsel olarak bacaklarda subkutan damarların genişlemesini görebilirsiniz.

Gastrokinemius kaslarında konvülsiyonlar oluşabilir.Geceleri daha sık rahatsız edilir. Akşam, ayakların, bacakların güçlü şişmesi vardır. Hastalık, aşağıdaki gibi komplikasyonlar verebileceğinden çok ciddi bir durumdur: ciddi kanama, tromboflebit gelişimi, cilt ülserleri ve egzama oluşumu.

Alt ekstremite damarlarının tıkanması

Hastalık patolojik arka plana karşı ortaya çıkar.Kan damarlarının duvarlarında değişiklikler. Tıkanıklığın nedeni, tromboz veya embolizm, ayrıca arterlere travma ve sıkışma olabilir. Kan damarlarının tıkanması için aşağıdaki gibi belirtilerle karakterizedir: bacaklarda keskin ağrı ve sadece yaralanmış bacaklarda değil, aynı zamanda sağlıklı da spazmlar. Damar tıkanıklığı gelişimi için predispozan faktörler şunlardır: diabetes mellitus, nikotin etkisi, metabolik bozukluklar, hipertansiyon.

Alt ekstremitelerin derin venlerinin bloke edilmesi

Derin damarların tıkanması, bir kan pıhtı oluşumunun arka planına karşı, bunun sonucunda da damarın lümenini kapatabilir. Patoloji, gezegenin tüm sakinlerinin% 15-20'sinde görülür. Semptomlar: bacaklarda keskin bir şekilde gelişen ödem, hasarlı alt ekstremite ısısını yükselterek, ağrı.

Tromboflebit en yaygın nedenidirvasküler hekime dolaşımı. patoloji adı tromboflebit, bu venöz duvar ve çevreleyen dokuların iltihabik işlemle bağlantılı olarak keskin bir ven trombozu. Enflamasyon tromboflebit mikroorganizmaların katılımı olmadan gerçekleşir. Çoğu durumda, tromboflebit varis arka planda gerçekleşir. ve nadir durumlarda, hastalık değiştirilmemiş damarlarda meydana gelir.

Tromboflebit genellikle 60 yaşından büyük insanlarda görülür. Provoke edici faktörler şunlardır: obezite, hormonal ilaçlar, onkolojik patolojiler, bulaşıcı hastalıklar, hamilelik ve doğum ve cerrahi. Çoğu zaman varis büyümesi olan tromboflebit, çenenin üst üçte birlik kısmını ve uyluğun alt kısmını etkiler. Tromboflebit belirtileri, patolojik olarak değiştirilmiş bir damarın projeksiyonunda derinin kızarması, böyle bir bölgeye dokunduğunda keskin bir ağrının ortaya çıkmasıdır. Genel durumda hafif bir bozulma olabilir: ateş ve genel halsizlik.

Bacak damarlarının yok edici hastalıkları ciddi bir karmaşık tedaviye ihtiyaç duyar. Alt ekstremite damarlarının hastalıkları reçete edildiğinde:

→ sıkıştırma keten kullanımı
→ Tonik jeller, kan damarlarının duvarlarının güçlendirilmesi
→ Alt ekstremitelerde kan dolaşımını iyileştirmeye yönelik fiziksel egzersizler.
→ Vasküler patolojinin gelişimini tetikleyen altta yatan hastalığın tedavisi
→ ilaç tedavisi (statinler, nikotinik asit, safra asidi kompleksleri)
→ masaj

Damar hastalığının tedavisi doğrudan bağlıdırnedeni, ona ve hastalığın evresine neden oldu. Tedavinin önemli bir yönü hastanın alışkanlık tarzını değiştirmektir. Her şeyden önce, tedavi, kandaki kolesterol seviyesini önemli ölçüde düşürmek için uygun bir diyetin uygulanmasına dayanır. Terapötik egzersiz, hastalığın seyri üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Ayrıca sigara içmek ve alkol içmek için tam bir reddetme gerektirir. Hastalık hipodinamiden kaynaklanıyorsa, örn. Mesleki aktiviteye bağlı olarak uygun kas aktivitesinin olmaması, tedavi mesleğinde bir değişiklik ihtiyacını dikkate almalıdır.

Damar hastalıklarında beslenme

İlaç tedavisi bir diyet izlemeden uygun bir sonuç veremez. Tedavi öncelikle kandaki kolesterol seviyesini stabilize ederek fazla kilo azaltmayı hedeflemelidir.

Gıda ürünlerinin tüketimini sınırlamak gerekir,hayvansal yağlar bakımından zengindir. Diyet mutlaka lif-sebze ve meyveler açısından zengin gıdalar içermelidir. Bağırsak aktivitesini arttırır, vücudun kolesterol salgılamasına yardımcı olur.

Bu makaleye oy ver >>>>> (oy verildi:16. değerlendirmesi: 4,06 5)

Dikkat lütfen! Metinde bir hata mı buldunuz? Fare ile seçin ve tuşlara basın Ctrl + Enter. Sitenin geliştirilmesinde yardım için teşekkürler!

Arkadaşlarınızla bir bağlantıyı paylaşmayı ve yorum bırakmayı unutmayın, tüm bunlar siteyi daha da kullanışlı hale getirecektir.