Kafadaki aterom çıkarıldıktan sonra ödem

Aterom iyi huyluNeoplazma, görünüşü sebasöz bez kanalının tıkanmasından kaynaklanır. Kanalda oluşan mantar, dışarıdaki sebase bezin salgılanmasını engeller ve sebum cildin altında birikmeye başlar.

Aterom, vücudun herhangi bir yerinde görünebilir, ancakÇoğunlukla yüzünde, kafa derisinde, sırtta, cinsel organların cildinde, koltuk altlarında görünür. Aterom, insanların% 5-10'unda bulunur. Kadınların erkeklerden daha fazla ateroma görünme olasılığı daha yüksektir.

Tümünün ortaya çıkma nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Bu yeni büyüme faktörlerinin ortaya çıkışına yatkınlık hormonal bozukluklar, artan terleme, sık cilt travması ve hatta genetik yatkınlıktır.

Ateromlar asla kendiliğinden geçmez. Aterom rahatsız edilmezse ve bir kişinin görünümünü bozmazsa, silinemez. Aterom durumunda antibiyotikli merhemler ve halk tedavisi yöntemleri etkili değildir.

Aterom, tümöre benzer bir formasyona sahiptir.net kontür. Ateromun takviyesiyle vücut ısısı yükselir, ağrı, kızarıklık ve şişlik görülür. Aterom kırılırsa, salo benzeri içerikleri irin içinden ayırır ve yerine ülser oluşur.

İlk olarak, aterom küçük bir küresel görünüme sahiptir.eğitimi. Zamanla, yoğun bir küresel tümör şeklinde cilt altında büyüyen yoğun bir bağ kapsülü ile büyür ve büyür. Aterom yıllarca küçük kalabilmektedir veya tavuk yumurtasının büyüklüğüne ve daha fazlasına hızlı bir şekilde artmaktadır.

Diğer neoplazmlardan aterom ayırt edilebilirsiyah noktalar üzerinde varlığı ile - yağ kanalının tıkalı. Aterom hoş olmayan bir kokuya sahip, bu şekilde periyodik olarak sarımsı pıhtı deşarj serbest bırakılma küçük bir delik vasıtasıyla deri yüzeyi ile iletişim kurabilir.

Eğer aterom bağımsız olarak ortaya çıkarsa,İçeriğinden ciltten kurtulun ve bir dermatolog veya cerrahla temasa geçin. Doktor aterom ve kapsülün kalıntılarını çıkarmalı ve yaralara tutulmayacak şekilde yarayı tedavi etmelidir.

Malign süreç ateromlarda başlarnadirdir: kanser hücreleri ateromda büyümeye başlar (bu çoğunlukla yaşlılarda görülür). Ateromun hızla büyümeye, kanamaya veya kaşıntıya maruz kalması durumunda ihtiyacınız olan bir doktora görünmek için acil. Bir doktora görünmek ve ortaya çıktığı anda ateromayı çıkarmak daha iyidir, çünkü malign bir sürecin başlamasının riskine ek olarak, bakteriyel bir enfeksiyon meydana gelebilir.

Ateromun lipomundan, içeriğinin sebum (ve enfeksiyonu olan irin) olduğu, lipomun içeriğinin aktif olarak yağ hücrelerini katladığı gerçeğiyle karakterizedir.

Aterom çıkarılması için cerrahi müdahale lokal anestezi (novokain veya lidokain) altında gerçekleştirilir ve hasta eve gittikten sonra yaklaşık 15-25 dakika sürer.

Eğer ateromda pürülan bir süreç başlamışsa, o zaman onunKapsülün içeriğini hemen açıp temizleyin ve ardından kapsülün kendisini çıkarın. Enflamatuar süreç aterom enfeksiyonu ile ilişkili değilse, duruncaya kadar beklemeniz ve sadece tümörün çıkarılması önerilir.

Bir ateromun açılması bağımsız olarak yapılamaz: Aterom sadece kapsülü ile çıkarılmalıdır. Ateromun cerrahi olarak çıkarılması şu şekilde gerçekleştirilir: ateromun üstündeki deri dikkatli bir şekilde disseke edilir, aterom kapsülüne zarar vermemeye çalışılır, daha sonra kistin kapsülü ile birlikte pul pul dökülür, yaranın kenarları parmaklarla bastırılır.

Genellikle bir kişi bir hastaneye giderAteromun devasa bir boyut kazanması durumunda. Bu durumda, ateromların uzaklaştırılması işlemi biraz farklıdır: tümörün üzerindeki deri üzerinde, iki adeziv insizyon yapılır, ateromun altındaki insizyon yoluyla, özel ateflli makaslar verilir ve bunun yardımıyla ateromun geri kazanımı sağlanır. Aterom çıkarıldıktan sonra, emici sütürler subkutan doku üzerine bindirilir ve 1-2 hafta sonra çıkarılmış atravmatik iplik yardımıyla cilde dikey dikişler uygulanır.

Ateromun cerrahi tedavisine kontrendikasyon, kan pıhtılaşması, kritik günler veya kadınlarda hamileliğin yanı sıra diabetes mellitus'u azaltmaktadır.

Etkili uzaklaştırmanın etkili yöntemleri lazer ve radyo dalga yöntemleridir.

Bu yöntemlerin tek bir dezavantajı vardır: bunlar sadece büyüme küçükse uygulanır.

Cildin lazer yöntemi ile ateromu uzaklaştırırkenLED'in yerleştirildiği ve ateromun lazer yardımıyla buharlaştığı küçük bir kesi yapılır. Bir lazer ile yapılan ameliyat sonrası aterom tekrarlanmaz. Bu yöntemin ek bir avantajı, eğer ateroma kafa derisi üzerindeyse, saçı tıraş etme ihtiyacının olmamasıdır.

Minimal invaziv bir atter kaldırma yöntemiyüksek frekanslı radyo dalgalarının uygulanması. Radyo dalgaları sadece sağlıklı dokunun dokunmadan kistin içeriğine etki eder. Postoperatif yara izleri uygulandıktan sonra radyo dalgası yöntemi ciltte kalmaz.

Aterom ve dikişlerin çıkarılmasından sonra, yaranın giysiye sürtünmesini önlemek için yaraya bir bandaj uygulanır. Bir kafadaki bir ateromun çıkarılmasından sonra bandajlar genellikle yapılmaz.

Operasyonda her zaman tamamen kaldırmak mümkün değildirDaha sonra ateromun nüksetmesine yol açan kapsül. Bir ateromun çıkarılmasından sonra ödem bazı günlerde geçer. Daha çabuk kurtulmak için, yarayı antiseptiklerle düzenli olarak tedavi etmeniz gerekir.

Cerrahi müdahale sonrasıateromun yeri yoğunlaşabilir. Bir aterom çıkarıldıktan sonra yoğunlaşma skar oluşumu, postoperatif infiltrasyon veya granülomun bir sonucu olabilir. Bir mühür belirirse, teşhis için bir doktora danışın.