Ense ve kulağın yanında ödem

Böyle bir sorun sonucu ortaya çıkabilirKüpeler giymiş olduğunuz boyut veya malzemeye uymadığınız için. Kulak iltihabı iltihabı sadece küpeler giymekle kalmaz. Kulakta yanlış bir delinme olması durumunda hastalık daha olasıdır, bu da iltihaplı bir sürece neden olabilir. Tüm mücevher severlere enfeksiyon tehlikesini nasıl azaltacağınızı, makalede okuyabilirsiniz.

Kulak iltihabı iltihabı belirtileri

Earlobe'a her taktığınızdaküpe, sen böylece cildinize canlı bakteri erişimi açın. Eğer kızardı kulak memesi küpe etrafında deri, şişmiş, bir adi kapakları ya da dışarı da sıvı harmanlar görürseniz, o zaman enfeksiyon oluşumu yoktu. Enflamasyon sellülit yerinde küçük kızarıklık, küpe ile oluşur. Sonra kafa derisi yukarı hem de kulak kanalına boynun arka yüzünde, lob boyunca yayılan başlayabilirsiniz.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim? İltihap belirtileri birkaç gün içinde kaybolmazsa mutlaka bir doktora danışmalısınız. Orada bir enfeksiyon herhangi bir ciddi sonuçlara yol açacağı yüksek bir olasılık, ama deri örtüsü altında gevşek lif iltihabı ve sürünen enfeksiyon olabilir.

Evde kulak zarının iltihabı nasıl tedavi edilir?

Hastalığın ilk belirtilerini fark ederseniz, ihtiyacınız varküpeleri çıkarın. Eğer küpe kaldırıldı sonra, sabun ve suyla enfeksiyonu yıkamak gerekir - bu kızarıklık ve şişlik kendi başlarına olacağı gerçeği yol açacaktır.

İltihap varsa ne yapmalı?

Eğer delinen kulak gibi iyileşmek istiyorsanMümkün olan en kısa zamanda, kulak lob inflamasyondan etkilenmedi, dezenfektan solüsyonları ile silinmesi gerekiyor. Hidrojen peroksit veya normal tıbbi alkol kullanabilirsiniz. Klorheksidin veya Furacilin de bu amaç için uygundur. İnflamasyon belirtileri yoksa, kulak memesini 2-3 hafta boyunca günde iki kez silin.

Kulak lobundan dikkatlice bakmış olsanız bilepiercing sonra, hala iltihaplı olabilir. Bu durumda kulağa şişlik, kızarıklık göreceksiniz. Bu durumda, dezenfektan solüsyonunu değiştirmeli ve aynı zamanda günde beş defa sürtünme miktarını artırmalısınız.

Yaranın süreceği ve enfeksiyonun geçeceği için kulaklığın kulağından enflamasyon ile çıkarılmasının önerilmez, ancak kulağı size geri koyamayacağınız unutulmamalıdır.

Yarada bir apse fark ederseniz, antibakteriyel merhem almak için zamanı. İşlemden önce ellerinizi yıkamayı unutmayın, aksi halde durum daha karmaşık hale gelebilir.

Önerilen faaliyetler yardımcı olmazsa,bir doktora görünmek gerekir. Hastalığın nedenini kurabilecektir. Küpelerin yapıldığı metale karşı alerjik bir reaksiyonunuz varsa, o zaman dekorasyonu kolayca değiştirebilirsiniz. Eğer küpeleri değiştirirseniz ve iltihaplanma geçmezse, muhtemelen, büyük olasılıkla, onların yıpranmasını tamamen terk etmeniz gerekecektir.

Kulak lobunun iltihabı,piercing sonrası bir süre sonra, aynı eylem dizisini gerçekleştirmeniz gerekir. Tek fark şu ki, bu durumda kulak zillerini bir süre kaldırabilirsiniz, çünkü yara sürmeyebilir.

Kulak lobunun inflamatuar hastalıklarının önlenmesi

Kulaklarınızı delmeye karar verirseniz, anlamanız gerekir.Bu prosedür orada enfeksiyona yol açabilir. Neyse ki, bu tatsız fenomenin önlenmesine yardımcı olabilecek ilaçlar var.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kulaklarUygun uzmanı delmeli ve doğru şekilde yapmalı. Kulaklarını özel bir "tabanca" ile delen bir dermatoloğa başvurmak en iyisidir - kulaklarını sterilize küpelerle delen bir cihaz. Bir doktor uygun tekniklerle kombinasyon halinde özel bir cihaz kullandığında, enfeksiyon riski önemli ölçüde azalır.

Delinme sırasında iltihap olasılığını azaltmak nasıl?

Kulaklarını temiz tut. Sadece delinmiş kulaklar günde iki kez hidrojen peroksit ile yıkanmalı, daha sonra kulakların loblarına antibiyotik merhem sürülmelidir. Bu, piercingden iki ila üç gün sonra yapılmalı ve daha sonra kulaklarınızı su ve sabunla yıkayabilirsiniz.

Küpeler altından yapılmalıdır. Altın veya gümüş gibi herhangi bir yabancı madde içermeyen saf malzemelerden yapılmış küpeler giymek daha iyidir. Ucuz küpelerde birçok kişinin hassas olduğu nikeli içerdiğine dikkat çekmek gerekir. Bu metal alerjisi enfeksiyon gelişmesine neden olabilir.

Umarız önerdiğimiz önerilerkulak lob inflamasyonu önlemek için izin verecektir. Eğer yaparsa, onunla kolayca başa çıkabilirsin. Asıl önemli olan, eğer bu eylem dizisini yaptıktan sonra kulak lobundaki iltihaplanma ortadan kalkmazsa, mutlaka bir doktora danışmanız gerekir - bu tatsız fenomenin gerçek nedenini belirlemenize yardımcı olacaktır.

© Yazar: terapist Elena Dmitrenko

Bu yazı ile okuyun: